KULTUROWE STUDIA KRAJOBRAZOWE

REKONSTRUKCJA KRAJOBRAZU

Działanie mające na celu określenie wpływających na krajobraz czynników antropogenicznych oraz odtworzenie przeszłego krajobrazu, nieistniejącego obecnie na skutek jego degradacji lub przekształceń.

Rekonstrukcji krajobrazu dokonuje się na podstawie: 1) analizy źródeł historycznych – źródeł pisanych, ikonografii, map i planów; 2) wyników wyspecjalizowanych badań geologicznych, geomorfologicznych, ekologicznych, botanicznych, zoologicznych, biologicznych, chemicznych, biochemicznych czy archeologicznych; 3) obserwacji współczesnego krajobrazu – ukształtowania terenu, obecności cieków wodnych, materiału skalnego, współczesnej ingerencji człowieka w środowisko (Kasprowska-Nowak). Wyróżnia się dwa typy rekonstrukcji krajobrazu: 1) selektywną, w której rekonstruowany jest tylko jeden komponent środowiska; 2) kompleksową, której celem jest odtworzenie wszystkich elementów składających się na krajobraz (Papińska).
Przykładem rekonstrukcji krajobrazu są zarówno pełnowymiarowe rekonstrukcje ośrodków miejskich wraz z ich przyległościami, a często też typową fauną i florą czy wirtualne rekonstrukcje środowisk przyrodniczych i krajobrazów kulturowych. Wiodącymi narzędziami służącymi odtworzeniu przeszłych krajobrazów są: 1) systemy GIS (ang. Geographic Information System; pol. System Informacji Geograficznej) pozwalające na gromadzenie dwóch rodzajów danych: przestrzennych (pomiary geodezyjne) i opisowych (mapy, plany, zdjęcia lotnicze i naziemne, obrazy satelitarne czy lotnicze skany trójwymiarowe) (Zapłata, Borowski); 2) badania geomorfologiczne, które umożliwiają odtworzenie pierwotnej formy krajobrazu; 3) badania archeobotaniczne i archeozoologiczne pozwalające na odtworzenie flory i fauny; 4) skanowanie trójwymiarowe i fotogrametria umożliwiające wizualną prezentacje minionych miejsc i przestrzeni.
Rekonstrukcja krajobrazu nie jest tożsama z „przywróceniem elementów przyrodniczych do stanu właściwego” (np. renaturalizacja rzek) – to ostatnie jest pojęciem pochodzącym ze słownika ochrony przyrody i oznacza jeden z czynnych sposobów ochrony środowiska.
Rekonstrukcje krajobrazu są przedstawiane w formie map, modeli, makiet czy interaktywnych animacji. Obecnie wiodącym sposobem prezentacji rekonstrukcji krajobrazu są ostatnie z wymienionych. Po symulacje i cyfrowe wizualizacje sięgają przede wszystkim muzea, ale też instytucje zajmujące się popularyzacją lokalnego dziedzictwa. Przykładami wirtualnych rekonstrukcji w Polsce są wizualizacje tworzone dla Muzeum w Biskupinie, które w zrozumiały sposób prezentują historię grodu, jego budowy i położenia w naturalnym środowisku. Innym przykładem mogą być projekty realizowane w 3dScanLab UW, w tym wirtualna rekonstrukcja układu urbanistycznego miasta Zabrost odtworzona w oparciu o dane kartograficzne, materiały ikonograficzne – fotografie i ryciny, a także trójwymiarowy skan ulicy.
[M.St.]

Literatura:
Kasprowska-Nowak, Katarzyna. „Rekonstrukcja krajobrazu Doliny Wodącej w starszej epoce kamienia (Wyżyna Krakowsko-Wieluńska)”. Prace Komisji Krajobrazu Kulturowego 29 (2015): 79-91.
Papińska, Elżbieta. „Przegląd metod stosowanych w rekonstrukcji antropogenicznych przemian krajobrazu”. Acta Universtitatis Lodziensis. Folia Geographica Phisica 1 (1997): 155-174.
Zapłata, Rafał, Borowski, Michał. „GIS w archeologii – przykład prospekcji i inwentaryzacji dziedzictwa archeologiczno-przemysłowego”. Rocznik Geomatyki 11/4 (2013): 103–114.